Boháňka na Jičínsku má bezobslužnou prodejnu. Jedná se o nejmodernější vesnickou prodejnu v kraji

11. únor 2025 08:45

V Česku už funguje stovka bezobslužných prodejen a jen loni jich přibylo zhruba 70. Jednu takovou nově otevřeli i v malé obci Boháňka na Jičínsku, kde trvale žijí necelé tři stovky obyvatel. Potraviny a smíšené zboží v ní lidé můžou nakupovat čtyřiadvacet hodin denně, sedm dnů v týdnu.

V Královéhradeckém kraji přibyla další prodejna potravin a smíšeného zboží bez obsluhy - po Neratově v Orlických horách a Hořicích v Podkrkonoší ji nově otevřela obec Boháňka na Jičínsku.

Čtěte také

Necelé tři stovky místních obyvatel tam mohou pod dohledem kamerového systému a za pomoci umělé inteligence nakupovat čtyřiadvacet hodin denně, sedm dnů v týdnu.

„Pro vstup v tom bezobslužném režimu potřebujete aplikaci Do Kapsy anebo čipovou kartu, kterou vydává obec pro občany, kteří nemají chytrý telefon, nebo se s ním nechtějí zabývat.“ Před vstupem do nově zrekonstruované prodejny teď stojíme s Jaroslavem Švamberkem.

Ten už má s provozováním podobného obchodu zkušenosti z nedalekých Hořic. „Jakmile to vygeneruje QR kód, který už, vidím, že máte, tak můžete zkusit pípnout na čtečce a dveře se odemknou. Píplo to, cvakly dveře a můžeme dovnitř.

Co všechno obchod nabízí?

„Aktuálně je tady přes 1500 sortimentních položek. Navíc je tu lahůdkový pult, který v tom denním režimu normálně funguje, v nočním samozřejmě nemůže.

Na zhruba 50 metrech čtverečních seženou zákazníci vše od trvanlivých potravin přes čerstvé pečivo, zeleninu a ovoce až po domácí potřeby, alkohol nebo drogerii.

Čtěte také

„Já jsem toho moc nekoupila, mám jen takový věci, co mi chyběly,“ mezi těmi, kteří přišli nový obchod vyzkoušet hned první den, je Jitka Bělinová.

Chytrý telefon nemá, a tak jí obsluha nejprve pomáhá s registrací čipové karty a následně i se samotným nákupem. „Dáme banán, ruku pryč, on si ho sám najde. Vyberete, potvrdíte, že je to banán. Je tam AI, která analyzuje každou položku a vyhodnotila, že je to banán. Tohle máme docela moderní, chystáme, aby to poznalo i pečivo, ale musí se to naučit. To pečivo je složitější. Hořčice, droždí, rajčata.

„Tak, je to všechno, takže dáme dokončit nákup, jenom přiložíte kartu. Když budete v nočním režimu, tak tady je QR kód, tím si odemknete dveře a můžete jít ven.

Čtěte také

Boháňka byla bez obecní prodejny od loňského listopadu. Doteď museli lidé za nákupy dojíždět do sousedních obcí.

Znovuotevření obchodu proto hodnotí kladně nejen oni, ale i starosta Milan Heligr ze sdružení Skála-Boháňka. „Na obchod jsme tady zvyklí historicky, ten krám slouží nejen pro nákupy, ale ty lidi se tady potkají, popovídají si. Vesnice bez obchodu a bez hospody není vesnicí a nefunguje to.

Obec na rekonstrukci objektu a vybavení obchodu regály, chladicími boxy a dalším zařízením vyčlenila z rozpočtu asi 1,5 milionu korun. S přestavbou pomáhali sami místní, bez jejich pomoci by podle Milana Heligra prodejna znovu neotevřela.

Spustit audio

Související