Blíží se jarní senoseče a se záchranou zvířat skrytých ve vysoké trávě stále víc pomáhají drony
V Česku přibývá dobrovolníků připravených hledat při jarních senosečích srnčata skrytá ve vysoké trávě. Podle ochránců přírody umírá ročně při sekání trávy až 60 tisíc mláďat, která nestihnou utéct před zemědělskou technikou. S jejich záchranou stále častěji pomáhají drony vybavené termovizí.
Čtěte také
Situace, která se opakuje každý rok. Srnče se krčí ve vysoké trávě, proti žací liště zemědělského stroje ale nemá žádnou šanci. Právě takovým momentům se snaží předcházet stovky, možná už tisíce dobrovolníků. Napříč republikou vznikají nové skupiny nebo spolky, od minulého roku k nim patří desítky lidí na Náchodsku.
„Když jsme začínali, nevím ani kolik jsme měli akcí, možná něco přes 10. A takové o nás vědělo málo zemědělců. Pohybovali jsme se jen opravdu v blízkém okolí Broumova, ale tento rok toho už bude daleko více. Myslím, že se ty dva měsíce na jaře nezastavíme,“ říká Nikola Bašová. Založila spolek Za práva zvířat a letos chce k vyhledávání srnčat použít i dron s termovizí.
Peníze na něj shání i s pomocí veřejné sbírky. „My sice můžeme chodit s psovody a dobrovolníky, jako jsme to dělali minulý rok, procházeli jsme louky, ale ta srnčata a zvěř absolutně nevidíme. Jsou schoulená v klubíčku v trávě a ani když vedle nich stojíte, tak kolikrát nemáte šanci je najít. A dron s termovizí všechna ta srnčata uvidí a najde.“ A následně stačí nalezené srnče odnést do bezpečí, nebo místo označit, aby se mu technika zemědělců vyhnula.
Zatímco v Broumovském výběžku shání milovníci zvířat dron, pro kterého už pilota mají, na jihu Čech je to opačně. Spolek Stop sečení srnčat má k dispozici 10 strojů, chybí ale dostatek těch, kteří by je ovládali.
„Spolupracujeme s myslivci zhruba v 50 honitbách v jižních Čechách, Budějovicko, Krumlovsko a podobně. Nejsme úplně sami, je nás víc pilotů, ale protože je stále více poptávek, ten zájem je opravdu veliký, tak potřebujeme posily,“ vysvětluje předsedkyně spolku Pavla Benettová.
Čtěte také
A připomíná, že rádi přivítají i ty, kteří jsou ochotní procházet louky pěšky. „Čím více lidí v terénu pomůže, tím více zvířat se nám podaří zachránit.“
Mezi nejobětavější dobrovolníky napříč Českem patří Aleš Chládek. Jen loni prozkoumal v Královéhradeckém kraji vlastním dronem stovky hektarů porostů. Na jaře a začátkem léta vyjížděl čtyřiašedesátkrát, najezdil tři a půl tisíce kilometrů. To všechno zdarma, u toho normálně pracuje.
„Ranní směna je zhruba od čtvrté do osmé hodiny. A ještě se pak většinou létá i večer, takže to je třeba od 19:30 do 22 hodin, každý den,“ dodává Aleš Chládek. Jen loni tak pomohl zachránit 316 srnčat, 2 daňčata a nespočet další drobné zvěře.
Související
-
Sekání luk je v plném proudu. Myslivci na Vrchlabsku zachraňují mláďata ukrytá ve vysoké trávě
Vysoká tráva mizi z luk. Neznamená to spoustu práce jen pro zemědělce, ale i pro myslivce. Ti se snaží z trávy zachránit mláďata. Jak? To zjišťovala Kateřina Kohoutová.
-
Dron jako velký pomocník dvorského safari parku při sledování zvířat. Šetrný je také navíc k přírodě
Dnešní zastavení v Safari parku Dvůr Králové věnujeme monitorování zvířat. Královédvorským chovatelům je při tom velkým pomocníkem dron.
-
Strážci přírody se po letní turistické sezóně vydali na kontrolu Prachovských skal. Pomáhá jim dron
Strážci přírody kontrolují po letní turistické sezóně Prachovské skály v Českém ráji na Jičínsku. Na každoroční prověrku přibrali letos i dron, aby měli lepší přehled.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo kde kandiduje? Složité vyjednávání ve Spolu skončilo, pozice lídrů se plní i u jiných stran
-
Provoz vlaků mezi Prahou a Českou Třebovou je omezen. Může za to krádež kabelů na Pardubicku
-
Válka v Gaze je zpět, Trumpův plán na ‚riviéru‘ také. Rodiny unesených Izraelců se bouří
-
Narodil se okolo Hradce, ve čtyřiceti mu vyšel román. Nejpravděpodobnější z 267 tisíc českých spisovatelů