Bílá věž v Hradci Králové je opět pískově bílá. Představuje i unikátní skleněný model
Královéhradecká dominanta Bílá věž se po téměř dvou letech oprav opět otevřela návštěvníkům. V renesanční budově s číslem popisným 1 se snoubí historie s nejmodernějšími technologiemi. Hořický pískovec dostal opět bílou barvu a v útrobách věže uvidí návštěvníci unikátní skleněný model věže vyrobený v měřítku 1:20.
Bílá věž se stala další dominantou města v roce 1574. 72 metrů vysoký objekt vyrostl na jihozápadní straně Velkého náměstí v bezprostřední blízkosti gotického chrámu sv. Ducha, který byl do té doby nejvyšším objektem ve městě a jeho dvě věže jedinou dominantou.
Na stavbu věže byl použit hořický pískovec, který je hodně světlý. V posledních letech zub času a klimatické podmínky Bílou věž poněkud „ušpinily“. Součástí poslední rekonstrukce bylo proto i opískování, a tak Bílá věž opět dostojí svému názvu.
Kozí chlívek a obrácené ručičky
Ve věži dříve bydlel věžník, který dokonce v prvním patře věže choval i kozu. Kozí chlívek je dnes místem, kde návštěvníci vidí opravený hodinový stroj Josefa Božka, který počátkem 19. století nahradil původní orloj hodináře Vavřince z Nového Města pražského.
Tím ale zajímavosti věžních hodin nekončí. Ciferník může neznalého návštěvníka poněkud zmást, protože malá a velká ručička zde mají opačnou roli, velká ukazuje hodiny a malá minuty. To prý proto, že dříve měly hodiny jen jednu ručičku - velkou, která ukazovala pouze hodiny.
Průhledná kopie sestává z 500 skleněných částí
Nejnovějším lákadlem je bezesporu skleněný model Bílé věže. 3,6 metru vysoké dílo novoborských sklářů se skládá z více než 500 kusů skleněných částí. Prostorového efektu bylo dosaženo střídáním matných a lesklých částí, některé kusy jsou dokonce z foukaného skla.
Model je natolik přesný, že kdyby se někomu nechtělo vyšlápnout 233 schodů až na ochoz, může si očima projít věž na modelu. Připravil by se ale o jedinečný výhled nejen na učebnici architektury, jak se městu Hradec Králové přezdívá, ale i na vzdálenější Krkonoše a Orlické hory.
Sedm let poté, co byla dostavěna Bílá věž, byl do jejích útrob zavěšen zvon Augustin, který je 169 centimetrů vysoký a má průměr 2,06 metru. Po Zikmundovi z chrámu sv. Víta v Praze je druhým největším zvonem v Čechách.
Funkce zvoníků zde byla obnovena teprve před pár lety, protože opravy provedené ve věži ve 20. století zmenšily vnitřní prostor, a teprve díky nadšencům se počátkem našeho století podařilo zvonění při zvláštních příležitostech několikrát v roce obnovit. Předcházela tomu ale vždy náročná operace rozebrání části schodiště, aby se zvon mohl pořádně rozhoupat. Moderní rekonstrukce vyřešila i tento problém. Nové schodiště se v případě potřeby umí „rozestoupit“ a uvolnit tak prostor velkému zvonu.
Více na www.bilavez.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Končící prorektor Vlach: Podílet se na kampani rektorky mi není vlastní. Nemám ambici kandidovat
-
Se zbrojaři spolupracujeme, říkají české banky. Spořitelna hlásí raketový nárůst financování
-
Ukrajina našla odhodlání bránit si, co je jí drahé. To řadě zemí Evropy chybí, řekl po návštěvě země Pavel
-
Slovenské ministerstvo kultury nemá žádný ďábelský plán, chce jen ničit, myslí si exředitelka galerie