Bezplatná zubní plomba bude lidem k dispozici i po zákazu amalgámových výplní. Má to ale háček

20. květen 2025 08:15

V Česku se blíží zákaz amalgámových zubních výplní. V některých zemích Evropské unie se nesmí používat už letos, Česko, Slovinsko a Bulharsko ale dostaly výjimku a amalgám ve výplních mohou používat až do příštího roku. Jaké plomby budou tedy čeští pacienti dostávat potom?

I tuto otázku řešili zubaři na zasedání Stomatologické komory ve Špindlerově Mlýně. Podrobnosti zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.
Variant pro ošetření zubů bude víc, zůstává samozřejmě možnost připlatit si prakticky za jakoukoli dostupnou variantu ošetření.

Čtěte také

U menších kazů třeba na plošce zubu není podle stomatologů problém za zvažované peníze od pojišťovny opravit kaz bílým kompozitem.

Ale u kazů větších na to už podle prezidenta Stomatologické komory Romana Šmuclera peníze nebudou. „Když jsou to veliké výplně, tak my v podstatě nemáme materiál do výše úhrady té základní výplně. Snažíme se vymyslet nějakou výplň, která bude alespoň dlouhodobě provizorní. Což mimochodem řada výrobců dělá ty výplně například oranžové, aby pacient věděl, že nevydrží déle, než například 3 až 4 roky. A my to považujeme za krajně nešťastné.“

Příčinou je podle Šmuclera to, že stát původně přislíbil uvolnit na úhradu bílých plomb 8 miliard korun, ve skutečnosti ale budou podle stomatologů k dispozici miliardy jen 3.

Čtěte také

Co znamená to zmiňované "dlouhodobé provizorium"? A jak to souvisí s barvou plomby?
Začnu tou barvou, která má svůj význam - pokud budete mít zub opravený oranžově nebo modře, tak každý zubař, který vás bude ošetřovat, bude vědět, že jde o provizorium.

Barva je důležitá i pro samotné pacienty, kterým má připomínat, že opravdu nejde o výplň, která vydrží třeba 20 let.

Jaké je stanovisko Ministerstva zdravotnictví k rozdílným kvalitám plomb podle ceny?
Podle mluvčího Ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba rovná úhrada neohrozí kvalitu levnějších výplní, protože volba dražšího ošetření je na zodpovědnosti pacienta a poctivosti lékaře.

Čtěte také

Resort se spoléhá na to, že stomatologové nebudou pacienty zbytečně přesvědčovat k nákladnějším řešením, pokud pro ně postačuje základní varianta. A důležitá je také informace, že se o výši úhrad od pojišťoven teprve jedná. Takže vše se ještě může posunout k lepšímu pro pacienty.

Funguje podobný systém už někde jinde ve světě?
Funguje třeba na Slovensku. Zkoušeli ho i ve Skandinávii, ale tam od toho podle Romana Šmuclera ustupují. „Ty dlouhodobě provizorní výplně z takzvaného skloionomerního cementu nejsou šťastné na výplně, které zasahují k vedlejšímu zubu. Tam je problém, že pokud ta výplň netěsní, tak nejen že se může onen kaz obnovit, ale často se zkazí i ten sousední zub.

A problémem číslo dvě je i to, že takové provizorium se musí každé tři či čtyři roky opravit, převrtat a udělat znovu. Zubaři tohle řešení zkrátka nepovažují za šťastné, nic kvalitnějšího ale za zvažovanou aktuální hodnotu úhrady od pojišťovny nebudou moci nabídnout.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat