Bezpečnost a plynulost silničního provozu je alfou omegou toho, co se má na silnicích dít

Bezpečnost na silnicích, to je podle policie základ
Bezpečnost na silnicích, to je podle policie základ

Plukovník Petr Dušek z odboru dopravní policie Královehradeckého kraje hostem naší radioporadny. Téma: bezpečnost na silinicích.

Velikonoční, policejní akce podle vyhodnocení Policie dopadla velmi dobře, bylo zkontrolováno 2000 vozidel a bylo zjištěno pouze 300 přestupků. Mezi nejčastější patřila nesprávná rychlost, nepřipoutání se bezpečností pásy, bohužel byly zjištěny i čtyři osoby pod vlivem alkoholu.

Řidiči se často nejčastěji nevěnují tomu, co dělají, tedy řízení. Dělají další činnosti v autě, které je odvádějí od pozornosti a řízení, telefonují a dost často nejsou připoutáni bezpečnostními pásy.

Bezpečnost na silnicích, to je podle policie základ

Zákonem je zakázáno držet v ruce telefonní zařízení, o telefonování se v zákoně nehovoří. Ale každý z praxe ví, že pokud telefonuje přes handsfree, řízení se nemůže stoprocentně věnovat. Horní hranice pokuty za telefonování je 2000 Kč.

Spousta lidí si myslí, že policie jim body bere, ale je to přesně naopak. Správní orgán nebo také registr řidičů jim trestné body přiděluje a při dosažení 12 bodů, by už řidič neměl řídit.

Policie je vděčná za každý videozáznam, který pořídíme prostřednictvím minikamer v autě, je to důkaz a u správního orgánu je potom snadnější agresivní řidiče, kteří nás ohrožují, postihnout.

Plukovník Petr Dušek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Blankou Malou

Bezpečnost a plynulost silničního provozu je alfou omegou toho, co se má na pozemních komunikacích dít, proto chystáme preventivní prvek i pro seniory, kteří někdy jezdí na silnicích pomaleji.

Pomalu jedoucí řidič může být někdy daleko nebezpečnější, než rychle jedoucí řidič a proto jsme připravili preventivní akci pro seniory starší 65 let, nazvanou „Jedu s dobou“. Na osmi polygonech se budou moci seznámit s bezpečnou jízdou, defenzivní jízdou, mohou si vyzkoušet krizové brždění a se současnými aktualitami, které jsou v legislativě.

Polygony najdete ve městech Hradec Králově, Vysoké Mýto, Jihlava, Příbram, Most, Ostrava, Třinec a Sosnová. Na stránkách těchto polygonů najdete informace, jak se do tohoto zdokonalovacího výcviku přihlásit. Tento tříhodinový kurz je pro seniory zdarma.

Bezpečnost na silnicích, to je podle policie základ