Bércouni Petersovi, nevšední příbuzní slonů, vás určitě překvapí svým pozoruhodným malým chobůtkem

17. květen 2025 08:16

Dnes vám v Safari Parku Dvůr Králové představíme nové obyvatele městečka Tiébélé bércouny Petersovy. Obývají jeden z tamějších domků, tvoří pár a překvapí vás malým chobůtkem. Představte si, že bércoun váží zhruba půl kilogramu a přitom patří do skupiny, do které řadíme i slona! Jméno dostali podle toho, že nohy tvoří srostlé kostí lýtkové a holenní. 

Čtěte také

Že jsou to zajímavá zvířata, o tom vás hodlá přesvědčit redaktorka Dana Voňková a chovatelka bércounů Lucie Pavlačíková.

SAFARI PARK představuje na počátku letní sezony mimořádného nového obyvatele. V jednom z domků městečka Tiébélé v centrální části zahrady žije pár pozoruhodných bércounů Petersových. Čiperná zvířata, která překvapují pohyblivým čenichem a tenoučkýma nohama, sice váží jen kolem půl kila, patří ale do příbuzenstva slonů.

Do jednoho z domků černo-bílého městečka Tiébélé je nově možné nahlédnout několika malými otvory ve dveřích. Kdo se do nich zadívá, přenese se do prostředí vlhkého afrického lesa pohoří Eastern Arc na pomezí Keni a Tanzanie.

Čtěte také

„Domek jsme upravili na míru potřebám bércounů Petersových. Společně s našimi zahradníky jsme domov těchto úžasných zvířat vybavili lesní hrabankou, mnoha rostlinami a padlými kmeny tak, aby se cítili co nejbezpečněji,“ vysvětluje zooložka Gabriela Linhartová.

Bércouni jsou známí nervózní plachou povahou, a tak je do domku možné nahlížet právě jen přes okénka.

Lesní hrabanka je důležitá z důvodu udržení vlhkosti. „Samice z materiálu z podrostu také buduje hnízdo, v němž odchovává mláďata,“ doplňuje zooložka. Bércouni hustý podrost využívají i v únikových manévrech. Ve spleti rostlin, kamenů a dalšího materiálu udržují čisté cestičky, kterými se rychle a bez překážek vydají k útěku.

Bércoun Petersův

Jde o poměrně křehká a zranitelná zvířata. Chovatelé velmi pečlivě sledují jejich zdravotní stav. „Obě zvířata jsme naučili nastupovat na váhu, a během krmení tak snadno zjistíme, jestli jsou v kondici. Vážení nám rovněž pomůže v situaci, kdy bude samice březí. Budeme tak moci monitorovat přírůstky váhy,“ přibližuje Gabriela Linhartová.

Čtěte také

Bércouni Petersovi jsou jedněmi z největších bércounů. V dospělosti mohou vážit i lehce přes půl kila (nejmenší bércoun africký váží kolem 50 gramů). Podobně jako ostatní druhy má i bércoun Petersův velmi pohyblivý chobotovitý čenich.

Tělo nesou tenké nohy, jejichž stavba stojí za českým rodovým jménem bércoun: lýtková a holenní kost, které tvoří bérec, jsou prodloužené a srostlé. Díky tomu jsou pevnější a umožňují bércounům neobyčejně silný odraz k úprku do bezpečí po výše zmíněných cestách.

Pro vědu byli bércouni dlouho záhadou a řadili je k hmyzožravcům, zajícům i kopytníkům. Až v poslední době se ustálil názor, že patří mezi Afrotheria. Do této starobylé a velmi rozmanití skupiny zvířat patří kapustňáci a dugongové, damani, hrabáči, bodlíni nebo sloni.

Čtěte také

V současnosti chová SAFARI PARK dvě zvířata, pár složený z devítiměsíční samice ze ZOO Lipsko a rok starého samce z Tierparku Berlín. Do Dvora dorazili už na podzim, od té doby si postupně přivykali na nový domov a chovatelé hledali řešení, jak tato velmi plachá zvířata ukázat lidem, aniž by byla v přílišném stresu. Právě tak vznikla okénka ve dveřích domku v Tiébélé.

V lidské péči jsou bércouni Petersovi poměrně vzácní. Zahrady zapsané v celosvětovém systému ZIMS chovají ani ne stovku těchto zajímavých zvířat.

Věříme, že vás bércouni Petersovi zaujali. Až se za nimi vydáte do centrální části dvorského safari parku, nespěchejte, chvíli trvá, než se Rabia a Herkules vymaní ze spleti rostlin, kmenů a kamenů, které jim přináší klid a pohodu. Bércouni jsou vzácní. Zoologické zahrady zapsané v celosvětovém systému ZIMS pečují ani ne o stovku těchto nevšedních zvířat.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat