Během letošní zimy budou silničáři sypat i loňskou sůl

23. září 2010

Během letošní zimní sezony budou královéhradečtí krajští silničáři při údržbě silnic používat téměř 10 tisíc tun soli z loňského roku. Ta ve skladech SÚS Královéhradeckého kraje a.s. zbyla díky mírné zimě a rekordním zásobám, které si silničáři vloni nachystali. Na letošní zimní sezonu, která začne za tři týdny, jsou silničáři již nyní připraveni. Celkem mají silničáři v Královéhradeckém kraji na starosti údržbu více než 3700 kilometrů silnic. Délka neudržovaných silnic v kraji činí přibližně 200 kilometrů.

"Ve skladech krajských silničářů je nyní více než 20 tisíc tun soli, která bude sloužit při údržbě silnic během letošní zimní sezony. Dalších 8 tisíc tun soli si již předem nasmlouvali, kdyby zásoby ve skladech nestačily. Ve skladech nyní leží také zhruba 17 tisíc tun inertních posypových materiálů," uvedl náměstek královéhradeckého hejtmana Petr Kuřík, který má na starosti dopravu.
Tuna soli nakoupená mimo zimní sezonu vyjde na zhruba 2 tisíce korun a během zimní sezony její cena vzroste zhruba o čtvrtinu.
Rekordní zásobu posypového materiálu si silničáři vytvořili po extrémně tuhé zimě na přelomu let 2005 a 2006. Tehdy zaplatil kraj za téměř půl rok dlouhou zimní údržbu silnic, kdy na zaváté či umrzlé silnice vyjížděli ještě na konci dubna, výjimečných 227 milionů korun. Poslední zima byla naopak velice mírná.
"Krajští silničáři jsou nyní technicky i finančně připraveni zvládnout stejnou či dokonce horší zimu než byla ta předloňská, výjimečná. Údržba silnic během povětrnostně průměrné zimy si v našem kraji vyžádá 160 až 180 milionů korun," doplnil náměstek Kuřík.
Celkem mají silničáři v Královéhradeckém kraji na starosti údržbu více než 3700 kilometrů silnic. Délka neudržovaných silnic v kraji činí přibližně 200 kilometrů. Například jde o úzké cesty v horách, u nichž se v zimě nedá udržet šířka pro průjezd dvou aut. Krajská správa silnic má přes 500 zaměstnanců a disponuje přibližně stovkou sypačů.

Spustit audio