Bečovská botanická zahrada je zapomenutý klenot krajinářské architektury. Říká se jí druhé Průhonice

14. září 2022

Město Bečov nad Teplou na Karlovarsku je známé především díky zdejšímu hradnímu a zámeckému komplexu a také druhé nejvýznamnější české šperkařské památce – relikviáři sv. Maura. Za prohlídku tam ale stojí více míst. Minout byste rozhodně neměli místní botanickou zahradu.

Bečovská botanická zahrada byla založena v roce 1918. Vznikla jako společné dílo vévody Jindřicha Beaufort-Spontina a zahradníka Jana Kodítka. Ti se při vytváření zahrady inspirovali u vévodova tchána, hraběte Arnošta Emanuela Silva-Taroucy, který byl zakladatelem Průhonického parku, odkud také pochází některé z rostlin. Proto se bečovské zahradě říká „druhé Průhonice“.

Slibný rozvoj zahrady zastavila druhá světová válka. Po ní musela rodina Beaufortů odejít ze zámku. Republiku opouštěli s povozem a několika kufry a už se nikdy nevrátili. O zahradu se nikdo nestaral, postupem času zarůstala a pustla, některé vzácné dřeviny uhynuly, cesty byly zasypány, rybník vypuštěn a altány zdemolovány. Původní skleníková část byla zbourána a následně zastavěná průmyslových areálem.

V roce 2005 se bečovskou zahradu rozhodli vzkřísit místní dobrovolníci ze základní organizace ČSOP Berkut. Začali s obnovou naprosto zdevastovaného a zapomenutého kulturního dědictví. Veškeré práce probíhaly v prvních letech na dobrovolné bázi a zdarma. Vykácely se náletové dřeviny, a protože terén zahrady je velmi náročný, bez použití těžké techniky se vše dělalo ručně.

Nejvzácnější dřevinou je korkovník amurský, jehož kmen roste netypicky při zemi

Dnes je přibližně devítihektarová botanická zahrada je jednou z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. I když je zaměřená především na skalničky a trvalky, najdete v ní i široké spektrum dalších rostlin domácích i cizokrajných rostlin. S jejich rozklíčováním vám pomohou jednotlivá stanoviště, na která narazíte na prohlídkové trase. Dochovaly se také některé cenné dřeviny. Tou nejvzácnější je korkovník amurský, který v roce 2006 obdržel celorepublikový titul „Strom hrdina“. Najdete tu i původní ovocný sad.

Mezi další oblíbené atrakce zahrady patří projížďka na lodičkách po Korunním rybníku, ve kterém se můžete dokonce vykoupat nebo pozorovat lekníny a kapry obřích rozměrů. Najdete tu také skály s první českou bioferratou a více jak čtyřiceti druhy lišejníků. Děti zase ocení environmentální hřiště s řadou dřevěných hracích prvků. Areál je návštěvníkům přístupný od dubna do listopadu.

Na dalším z odpočinkových míst je k dispozici i knihovna
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová