Autobiografická četba na pokračování - Klára Gočárová: Učitelčin snář aneb život na z(n)ámku

Připravili jsme pro vás pětidílnou četbu na pokračování z knihy Kláry Gočárové: Učitelčin snář aneb život na z(n)ámku v rozhlasové úpravě Šárky Rusnákové.

Čte: Martina Nováková
Vypráví: Jan Vápeník
Připravila: Šárka Rusnáková
Napsala: Klára Gočárová
Dramaturgie: Tereza Mičiaková
Zvukový mistr: Leoš Sedláček
Režie: Pavel Krejčí
Premiéra: 4. 9. 2022

Učitelčin snář je soubor autobiografických, převážně humoristických povídek, ve kterých Klára Gočárová s nadhledem poodkrývá střípky ze svého života, popisuje neuvěřitelné situace spojené s výchovou a rodinným životem, a navíc, jako malý bonus, decentně přibližuje přátelskou atmosféru plnou recese při natáčení televizního seriálu „Život na zámku“. Třetí dějovou linkou knihy jsou autorčiny sny, které s dechberoucí tajemností jednotlivé části knihy propojují.

Čtěte také

Pravnučka slavného architekta Josefa Gočára, spisovatelka a učitelka jazyků Klára Gočárová, žije s početnou rodinou v Čerčanech, kde vyučuje cizí jazyky. První knihy životních vzpomínek psala pro své děti. Když ale její knihy příběhů žádalo stále víc rodinných přátel, rozhodla se je vydat. V roce 2014 nejprve vyšla vlastním nákladem trilogie Voslí můstky a úspěch ji inspiroval k další tvorbě.

Klára se už v dětství běžně setkávala s významnými osobnostmi přímo doma v kuchyni, kam často hosté chodívali na přátelské a pracovní návštěvy. Z dětství má mnoho cenných vzpomínek například na výtvarníka Theodora Pištěka, vynikajícího malíře Bedřicha Dlouhého, spisovatelku Ivu Hercíkovou, a různé další osobnosti vědy a kultury. Mimo jiné na geologa Pavla Sekeru, který prý byl doma „od Sahary až po Antarktidu“.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.