Auta dál ničí historické centrum Nového Města nad Metují. Řešení situace je v nedohlednu

18. říjen 2018 10:18
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům Libuše Hallová má sklep umístěný přímo pod hlavní silnicí vedoucí na náměstí

Stav budov v historickém centru Nového Města nad Metují se stále zhoršuje. Podle památkářů je důvodem velký počet aut, která přes náměstí kvůli dočasné uzavírce nedaleké silnice projíždí. Výsledkem jsou popraskané stěny památkově chráněných domů a havarijní stav jednoho ze sklepů. 

Řešení situace v Novém Městě nad Metují je přitom v nedohlednu, doporučované omezení dopravy v centru města totiž není možné v praxi provést.

U vjezdu na náměstí v Novém Městě nad Metují se nárazově tvoří kolony a dopravu reguluje policie. Kromě osobních automobilů a dodávek tudy jezdí také linkové autobusy.

U vjezdu na náměstí v Novém Městě nad Metují se nárazově tvoří kolony a dopravu reguluje policie

Dům Libuše Hallová má sklep umístěný přímo pod hlavní silnicí vedoucí na náměstí. Část sklepa se před několika týdny začala hroutit. Proto město nechalo na své náklady vybudovat dřevěnou výdřevu, která část sklepení podepírá a vyztužuje.

Teď se ale ukázalo, že sklep ještě není dostatečně zabezpečený. O kousek dál se totiž začíná hroutit další stěna.
„Nevím co bych s tím udělala. Začaly tady vypadávat další kameny. A nejvíc se to projevilo venku, kde se trhliny zvětšují," popisuje stav Libuše Hallová.

Nadměrná doprava ničí unikátní památkovou rezervaci v centru Nového Města nad Metují

Náměstí v Novém Městě nad Metují

Náměstím v Novém Městě nad Metují projíždí kvůli uzavírce nedaleké silnice několik tisíc aut denně. Pravděpodobně i kvůli tomu řada památkově chráněných domů popraskala. 

Lidí, kteří tvrdí, že zvýšená doprava v centru města ovlivňuje stav jejich domů, je přitom víc. Patří mezi ně Miroslav Kosek, jeho dům z šestnáctého století stojí na druhé straně náměstí.
„Největším problémem jsou praskliny zdí, které vznikají a neustále se rozšiřují. Pracují podlahy, máme popraskanou dlažbu, sokl na domě opadává."

Opravy vnější části domu jsou přitom v jeho případě velmi složité. Zapotřebí by byly především v místě, kde úzký chodník přímo navazuje na frekventovanou silnici. A takovou zakázku řemeslníci odmítají.
„Protože je tu takový provoz, tak je zábor veřejného prostranství nemožný. A žádný řemeslník to nechce dělat," říká Miroslav Kosek.

V Novém Městě nad Metují popraskaly zdi několika domů, klenby podloubí, díry se objevují i na silnici.

A třetí případ. Majitelka dalšího historického domu v centru města Helena Šemíková má obavy ze stále se zvětšující praskliny mezi jejím objektem a sousední budovou.
„Je to opravdu taková proláklina, že z toho začínám mít strach."

Vytěsnit těžkou dopravu z centra města je ale složité 

Aktuální posudek zpracovaný ČVUT Praha potvrzuje, že se stav domů v centru Nového Města nad Metují postupně zhoršuje. V závěru posudku odborníci navrhují několik ochranných opatření. Například okamžitě vyloučit těžkou nákladní a autobusovou dopravu přes náměstí.

Památkáři právě na základě tohoto posudku dali před pár dny podnět k řešení celé situace na krajský úřad, ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic. Stejné instituce se chystají oslovit i majitelé domů.

Spustit audio

Související