Arthur F. Sniegon zachraňuje slony ve střední Africe. A pomáhají dokonce i včely. Jak?
Naším hostem bude dnes terénní ochránce africké přírody Arthur F. Sniegon. V Safari Parku Dvůr Králové se zastavil ještě před koronavirou karanténou a v rozhovoru s redaktorkou Danou Voňkovou mluvil o ochraně afrických slonů.
Této práci se dvaatřicetiletý ochranář věnuje prostřednictvím organizace Save-Elephants.
Slon africký je největší suchozemský savec. Všimli jste si, že na konci chobotu má něco jako dva „prstíky“? Jsou velmi citlivé a slouží nejen k dýchání a čichání, ale také k pití, sprchování a podávání potravy.
Dalším výrazným znakem jsou obrovské silně prokrvené ušní boltce, pomocí kterých odčerpává přebytečné teplo.
Samec i samice mají kly. Ty rostou slonům celý život
Největší kly, jaké byly u slona zjištěny, měřily více než 3 metry a vážily přes 100 kg.
Sloni mají velmi jemný čich a dobrý sluch. Vnímají pro lidi i neslyšitelné infrazvuky a mohou se navzájem dorozumívat na velké vzdálenosti.
Čtěte také
Navíc sluchem zaznamenají také otřesy půdy a dokonce i změny atmosférického tlaku. Když je slon spokojený, mručí tlumeným zvukem, když se ale vyleká, prudce a krátce zatroubí.
Mladí samci se při bojových hrách staví proti sobě a mávají choboty. Pak se proti sobě rozeběhnou a začnou se choboty přetlačovat. Když se ani jednomu nepodaří druhého přetlačit, vrátí se oba zpět na původní místo a souboj začnou znovu.
Dominantní jedinec si ve skupině zjednává pořádek i zatočením chobotu nebo zvířením prachu. Někdy je při tom slyšet i sloní troubení.
Jak lze předcházet konfliktu lidí a slonů?
V Čadu například začali stavět bariéry z včelích úlů.
„Sloni mají ze včel panickou hrůzu, takže jejich přítomnost může nápor slonů, přicházejících se nasytit na pole rolníků, odradit,“ říká Arthur F. Sniegon.
Save Elephants - Záchrana slonů ve střední Africe
Usilujeme o provedení mnoha terénních projektů na záchranu slonů ve Střední Africe. V ČR využíváme médií k šíření povědomí o probíhající sloní tragédii.
Ten také inicioval v Africe projekty na stavbu sloních napajedel. Ta udržují zvířata i v období sucha dál od lidských obydlí.
V současné době chová Safari Park Dvůr Králové dvě sloní samice Saly a Umbu.
Související
-
Hlodavec, který má kopýtka a malé kly. To je daman, překvapivě nejbližší příbuzný slonů
Safari Park Dvůr Králové chová damany skalní a právě se chlubí novým přírůstek. Po 6 letech se tam narodilo mládě, které kčile běhá v expozici v pavilonu Africká savana.
-
Arthur Sniegon pomáhá zachránit slony. Na černém kontinentě jich ochranu potřebují tisíce
Dnešní zastavení v Safari Parku Dvůr Králové prožijeme ve společnosti mladého cestovatele Arthura Sniegona z Třince. Představil tam svůj dokument „Zde jsou sloni".
-
Každý den zahyne na naší planetě rukama pytláků 96 slonů...
Za rok tak může být naše planeta chudší o 35 tisíc slonů! Když jejich vybíjení půjde dál tímto tempem, bude slonům v roce 2030 hrozit vyhynutí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: V Jihomoravském kraji už došlo na evakuaci, Brno prý není chráněné před stoletou vodou
-
Podívejte se na mapu aktuálních stavů řek a jejich průtoků v celém Česku
-
Analytik: Ukrajinci budou v Kurské oblasti ustupovat. Udržené území ale mohou využít při jednání
-
Rok 1997 byla katastrofa, lidé jsou nervózní, říká starosta Troubek. Protipovodňová ochrana stále chybí