Arthur F. Sniegon zachraňuje slony ve střední Africe. A pomáhají dokonce i včely. Jak?

28. březen 2020 10:13

Naším hostem bude dnes terénní ochránce africké přírody Arthur F. Sniegon. V Safari Parku Dvůr Králové se zastavil ještě před koronavirou karanténou a v rozhovoru s redaktorkou Danou Voňkovou mluvil o ochraně afrických slonů.

Této práci se dvaatřicetiletý ochranář věnuje prostřednictvím organizace Save-Elephants.

Slon africký je největší suchozemský savec. Všimli jste si, že na konci chobotu má něco jako dva „prstíky“? Jsou velmi citlivé a slouží nejen k dýchání a čichání, ale také k pití, sprchování a podávání potravy.

Dalším výrazným znakem jsou obrovské silně prokrvené ušní boltce, pomocí kterých odčerpává přebytečné teplo.

Samec i samice mají kly. Ty rostou slonům celý život

Největší kly, jaké byly u slona zjištěny, měřily více než 3 metry a vážily přes 100 kg.

Sloni mají velmi jemný čich a dobrý sluch. Vnímají pro lidi i neslyšitelné infrazvuky a mohou se navzájem dorozumívat na velké vzdálenosti.

Čtěte také

Navíc sluchem zaznamenají také otřesy půdy a dokonce i změny atmosférického tlaku. Když je slon spokojený, mručí tlumeným zvukem, když se ale vyleká, prudce a krátce zatroubí.

Mladí samci se při bojových hrách staví proti sobě a mávají choboty. Pak se proti sobě rozeběhnou a začnou se choboty přetlačovat. Když se ani jednomu nepodaří druhého přetlačit, vrátí se oba zpět na původní místo a souboj začnou znovu.

Dominantní jedinec si ve skupině zjednává pořádek i zatočením chobotu nebo zvířením prachu. Někdy je při tom slyšet i sloní troubení.

Save Elephants - Záchrana slonů ve střední Africe

Jak lze předcházet konfliktu lidí a slonů?

V Čadu například začali stavět bariéry z včelích úlů.

„Sloni mají ze včel panickou hrůzu, takže jejich přítomnost může nápor slonů, přicházejících se nasytit na pole rolníků, odradit,“ říká Arthur F. Sniegon.

Save Elephants - Záchrana slonů ve střední Africe
Usilujeme o provedení mnoha terénních projektů na záchranu slonů ve Střední Africe. V ČR využíváme médií k šíření povědomí o probíhající sloní tragédii.

Ten také inicioval v Africe projekty na stavbu sloních napajedel. Ta udržují zvířata i v období sucha dál od lidských obydlí.

V současné době chová Safari Park Dvůr Králové dvě sloní samice Saly a Umbu.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související