Armáda ČR představila na letišti ve Vysokově své speciální vybavení a pozemní i leteckou techniku

13. říjen 2023 10:52

Stíhací letouny JAS-39 Gripen, seskok výsadkářů a nebo hašení požáru pomocí vrtulníku s bambi vakem. To je jen malý výčet toho, co mohli lidé vidět během předváděcí akce Armády ČR na letišti ve Vysokově na Náchodsku. Nejzajímavější pozemní stanoviště s mikrofonem prošel reportér Václav Plecháček.

Jednu z dominantních ukázek Armády České republiky na letišti ve Vysokově na Náchodsku představuje bojový vrtulník. Právě hovořím s jeho pilotem, Miroslavem Hovorkou. Tento vrtulník nejde přehlédnout už jen proto, že jej nezdobí klasické armádní barvy. Na jeho kokpitu je totiž vyobrazena šelma.

Čtěte také

„Je to tak. Tento vrtulník má specifickou kamufláž, která připomíná, že jsme součástí jednak Tygří asociace, což je asociace letek v rámci celé Severoatlantické aliance, a zároveň to odkazuje na historii našich předchozích letců. Ti nám ve světě udělali velké jméno,“ vysvětluje Miroslav Hovorka.

Na ploše vysokovského letiště je zájem také o radiolokátor.

Praporčík Tomáš Růžička právě odpovídal na dotaz jednomu z návštěvníků. „Lidi zajímá, co tady máme za techniku. Jestli to střílí rakety. Tak nestřílí, je to přehledový radiolokátor, který nám slouží k monitorování vzdušného prostoru. Abychom věděli, která letadla se nacházejí nad Českou republikou. Jestli jsou na příletu či na odletu, jestli jen prolétají nebo tady přistávají. Je to jeden radiolokátor z několika, které máme v současné době ve výzbroji.

Modré nebe - Armáda ČR představila na letišti ve Vysokově své speciální vybavení a pozemní i leteckou techniku

Hodně veselo je také v místě, kde je zdravotnická služba Armády České republiky. Tady je Jakub Nožička, který má před sebou přepravní box. Tedy prostředek určený pro přepravu osob podezřelých z možnosti přenosu nakažlivých onemocnění. Vypadá to trochu jako skleněná rakev.

Čtěte také

„Tohle je box, který by armáda použila standardně v případě nějakého nebezpečí. Ale máme více druhů těchto přepravních boxů. Tento je rigidní a těžší. Váží celkem 57 kilogramů, takže je s ním maličko horší manipulace, ale je velmi odolný. Je malá pravděpodobnost, že se nějak poškodí. Což samozřejmě nechceme, pokud se jedná o vysoce nebezpečné nákazy, říká Jakub Nožička.

Doufám, že tento přepravní prostředek nebude Armáda České republiky dlouho potřebovat. „Já doufám také.

Součástí akce byl například i průlet stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Armáda také pomocí vrtulníku a bambi vaku ukazovala případný zásah při požáru. Do Vysokova na Náchodsku se na vše přijely podívat tisíce lidí.

Spustit audio

Související