A co děti a teenageři, mají si kde hrát? Pouliční akce PRO STREET JAM hledá nové cesty
Ulice, náměstí, parky a veřejný prostor jsou srdcem i duší města. Místy, která sdílejí všichni se všemi: děti, dospělí, senioři. Dospívání na ulicích, náměstích a v parcích je ale úplně jiná věc. Často je provází alkohol, drogy, zneužívání, násilí, vandalismus, kriminalita.
Čtěte také
Právě dětem ohroženým riziky dospívání v ulicích, ale nově i na sociálních sítích, pomáhá už dvacátým rokem královéhradecká organizace PROSTOR PRO najít alternativu a naději na změnu. Slouží k tomu nízkoprahová terénní i ambulantní služba KLÍDEK a také „streetjamové“ akce, které pořádá PROSTOR PRO v ulicích města, letos už po třinácté.
„Takzvaný streetwork, práce v terénu na ulici a čím dál víc také v online terénu – na sociálních sítích, se ukazuje jako hlavní cesta pomoci dospívajícím,“ upozorňuje Gabriela Lepková, vedoucí nízkoprahového programu KLÍDEK.
Terénní služba je podle ní osvědčeným a stále důležitějším nástrojem práce s dospívajícími. Umožňuje mladým lidem získat potřebnou pomoc a oporu přímo tam, kde tráví svůj čas.
„STREET JAMY jsou její atraktivnější tváří. Pomáhají nám přitažlivou formou kontaktovat především teenagery, navázat s nimi vztah, vysvětlit jim, jak funguje naše nízkoprahová pomoc, a začít je dlouhodobě provázet na cestě z pasti rizikového dospívání,“ dodává Václav Chytil, koordinátor letošního PRO STREET JAMU.
PRO STREET JAM se koná v úterý 10. září 2019 od 13:00 do 19:00 v areálu PROSTOR PRO, o.p.s., Čajkovského 1861, Hradec Králové. NÍZKOPRAHOVOST znamená: maximální otevřenost, přístupnost, pružnost, anonymitu, bezpečí, dobrovolnost a bezplatnost. Pomáháme všem bez rozdílu!
V poslední době vzbuzují čím dál větší emoce party dospívajících, kteří se sdružují v obchodních domech.
Podle terénní pracovnice Markéty Kokošínové se ale není čemu divit, že taková místa vyhledávají.
„Teenageři se potřebují potkávat, je to naprosto přirozené a vždy to tak bylo. Je pro ně ale čím dál těžší najít vhodné místo a čas, kdy by to mohli dělat. Obchodní centra se k tomu přímo nabízejí, ale zároveň se tomu pak často restriktivně brání.“
Sociální sítě jsou prostorem, kde se mladí mohou "schovat"
To je podle ní také jeden z důvodů, proč mladí často utíkají do online prostředí. Sociální sítě jsou pro ně prakticky neustále dostupné, mohou se tam potkat a nikdo dospělý je přitom nedozoruje, v jistém ohledu je to prostor, ve kterém se mohou schovat.
Čtěte také
Výzkum, který prováděla pražská organizace Proxima Sociale, potvrzuje, že mladí lidé opravdu postrádají adekvátní místa pro svoje setkávání a trávení volného času – místa, kde se mohou potkávat bez dohledu dospělých a rodičů. A proto si „svoje“ místa aktivně hledají i tam, kde to společnost vnímá jako nežádoucí, nebo tam, kde to není bez rizik a nebezpečí.
Podle Gabriely Lepkové čísla naznačují, že mladých je jak v ulicích, tak v online prostředí mnoho. Za první polovinu letošního roku terénní pracovníci PROSTOR PRO kontaktovali v ulicích Hradce Králové víc dospívajících než za celý loňský rok.
„To, o co se v PROSTOR PRO dlouhodobě snažíme, je, že s dospívajícími budujeme vztahy a pracujeme na těch místech, kde svůj čas tráví. Ať jsou to parky, nábřeží, obchodní centra nebo sociální sítě. A ukazujeme jim, jaká rizika tam na ně mohou číhat a jak si s nimi poradit. Chce to čas, ale ukazuje se, že s námi mladí lidé po získání důvěry počítají.“
Akce jako PRO STREET JAM podle Gabriely Lepkové při takovému navázání vztahu pomáhají. Ukazují alternativy trávení volného času a zároveň upozorňují na rizika s dospíváním spojená.
„Proto zveme třeba celebrity onlinu, rappery-youtubery jako CANN, Sharkass nebo Refew. Nejen kvůli hudbě, ale protože vědí leccos o životě na sociálních sítích a jeho nástrahách.“
Letos se bude poprvé PRO STREET JAM konat přímo v PROSTOR PRO v Malšovicích
„Chceme mladým ukázat, že taková místa, kde se mohou bezpečně setkat a nikdo je nebude vyhánět, kázat jim a mistrovat je, v Hradci jsou. Například tady v nízkoprahovém klubu KLÍDEK,“ vysvětluje Václav Chytil.
„Aby si takové místo osahali, vyzkoušeli si, že naši dospělí jsou tu pro to, aby jim pomáhali a ne je soudili“.
Související
-
Rodinné centrum POHODA už 18 let přináší do Hradce Králové dobré nápady a pomocnou ruku
Markéta Rudyšová, Adéla Břeštovská a Markéta Faltová z Rodinného centra POHODA v naší radioporadně. Představily vám společenské dění v rodinném centru.
-
Na náhradní rodinu momentálně v Královéhradeckém kraji čeká 240 dětí. Pěstounů je nedostatek
V Královéhradeckém kraji je málo vhodných pěstounů. Chybí především ti, kteří by se starali o vícečetné sourozenecké skupiny, starší děti nebo děti menšinového etnika.
-
Bubny používáme i jako prevenci proti šikaně. Vysvětlujeme dětem, že dohromady to má sílu
Český bubeník Tokhi vám představí projekt Bubny do škol, jenž vytvořil právě pro žáky základních škol, aby se zábavnou formou učili soustředění, spolupráci a týmovosti.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj naznačil ochotu ukončit válku za členství v NATO. Okupované území by bylo z dohody vyňato
-
Německo se bude zbavovat roušek a respirátorů. Skladování ho každý měsíc stojí 30 milionů korun
-
Větrné elektrárny ať jsou na celé jižní Moravě. Krajině to neuškodí, navrhuje šéf Fakt o klimatu
-
Dopadený muž z Filozofické fakulty nevyhrožoval střelbou. Podle mluvčí došlo k verbálnímu napadení