59 souborů, 1000 herců a tisíce diváků. Tak vypadá v řeči čísel letošní Jiráskův Hronov

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03680606.jpeg

Tuhhle přehlídku amatérského divadla v minulosti někteří účastníci kritizovali třeba kvůli nedostatačujícímu ubytování a špatné dopravě po městě. Chvíli se dokonce diskutovalo o přesunutí tradiční přehlídky amatérských souborů do jiného města. Jiráskův Hronov tak po kritice připravil na letošek celou řadu novinek. Patří mezi ně například rozšíření programu, ubytování ve stanovém městečku nebo předprodej vstupenek on-line. Jestli změny pomohly, o to se zajímal redaktor Václav Plecháček.

S programovou ředitelkou festivalu Simonou Bezouškovou sedíme uprostřed festivalového dění přímo na hronovském náměstí. A budeme hodnotit průběh letošního festivalu. Jak lidé reagují na to poměrně razantní rozšíření programu?

„Rozšíření programu se naštěstí setkává s velmi pozitivním ohlasem. Tím, že jsme rozšířili program i v parku Aloise Jiráska, postavili jsme tam i šapitó, tak dochází k tomu, že plná venkovní scéna po skončení představení přechází do šapitó a obráceně. Což je vlastně to nejlepší, co se mohlo stát."

Přišli jsme do kanceláře ředitelky Jiráskova Hronova Markéty Machové. A i jí se zeptáme, jak návštěvníci festivalu reagují na ty letošní novinky. Vznikly nějaké problémy?

„Na začátku jsme měli lehký problém s internetovým připojením, což se trošku promítlo i při prvních představeních, při čipování lístků v jednotlivých prostorách. Nicméně jsme ten problém během chvilky vyřešili," říká Markéta Machová.


Zaznamenali jsme kritiku na on-line objednávání vstupenek. To znamená věc, kterou lidé dělají ještě předtím, než vyjedou z domova na Jiráskův Hronov. Objevily se hlasy, že je to možná o něco složitější, než by bylo zdrávo. Souhlasíte s tím?

„Nesouhlasím. Jedná se o naprosto standardní systém on-line prodeje vstupenek, který je běžný po celé republice. Véme, že zdokonalíme pro příští rok nákup. Bude zřízen nákupní košík. To vidím jako jediný problém na kterém se pracuje a měl by být na podzim odstraněn," vysvětluje Markéta Machová.

To znamená, že lidé nebudou muset zadávání každé jednotlivé vstupenky opakovat.

U mikrofonu je teď předseda Volného sdružení východočeských divadelníků Josef Jan Kopecký. Jak se podle vás podařilo v uvozovkách vychytat mouchy z loňského ročníku?

„Momentálně se ocitáme v bodě nula. Není to samozřejmě konec, je to běh na dlouhou trať. Ale z letošních ohlasů mám pocit, že jsme se vydali správným směrem. Mouchy stále ještě zřejmě jsou, respektive zaznamenali jsme je a poučili se. Plánujeme změny, například co se distribuce lístků týče. Ale to, že se snad podařilo eliminovat problémy s ubytováním, problémy se stravováním, to nás samozřejmě těší."

Festival Jiráskův Hronov