5 mláďat chameleonů v Safari Parku Dvůr Králové má denně na jídelníčku octomilky a čerstvé cvrčky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chameleoni v Safari Parku Dvůr Králové

Kam se v Safari Parku Dvůr Králové vypravíme dnes? Do mořského depozitu pavilonu Vodní světy. Ten sice leží mimo návštěvnickou trasu, zato poskytuje výhody klimatizace pěti novým malým chameleonům. Jejich rodiče uvidíte v přístupné části pavilonu, kde i oni mají k dispozici klimatizované terárium.

Za mláďaty, kterým ošetřovatelé denně zajišťují speciální bezkřídlé octomilky a čerstvé cvrčky, se v doprovodu Martina Smrčka vypravila redaktorka Dana Voňková.

Chameleon Jacksonův vypadá trochu jako čert. Proto se mu také říká chameleon třírohý

Chameleon Jacksonův vypadá trochu jako čert

Dnes vás v Safari Parku Dvůr Králové pozveme do pavilonu Vodní světy. Ten sice prochází rekonstrukcí, ale i tak v něm můžete obdivovat řadu zajímavých živočichů. V jednom z mnoha terárií třeba pět chameleonů.

Dlouho se předpokládalo, že chameleoni mění barvy proto, aby se co nejlépe maskovali. Pravda je ale jiná - změna barev je ve skutečnosti způsob chameleoní komunikace.

Pokud je chameleon v klidu, je většinou zbarvený podle prostředí zeleně či hnědě. Pokud se například setkají dva samci a jeden z nich dává více najevo sílu a odhodlání bránit své území, tím křiklavější barvy proti soupeři nasadí.

Svou výhružku ještě umocní tím, že zplošťuje tělo a staví se k nezvanému hostu bokem, aby se zdál větší, otevírá tlamu a syčí. Podřízený jedinec naopak barvy ztlumí, zhnědne nebo zešedne a opatrně vycouvá.

Chameleoni v Safari Parku Dvůr Králové

Výraznější barvy u samiček jsou zase zmanením pro opačné pohlaví. Znamenají: „Jsem stejného druhu, můžeš se přiblížit“.

Pospíchej pomalu a najdeš něco k snědku, říká chameleon. Barvy jsou pro něj dorozumívací jazyk

Chameleon pardálí - samec

V Zábrodí na Náchodsku stojí u silnice pěkný domek, ve kterém kromě čtyřčlenné rodiny a dvou psů, žije ještě spousta dalších zvířat. Kdyby se to sečetlo, budou jich stovky. Na návštěvě v této malé, exotické ZOO u paní Lenky Sýkorové byla s mikrofonem redaktorka Romana Pacáková. A ze všech zvířat ji nejvíc zaujal chameleon.

Naopak hodně barevný sameček ubezpečuje samičku, že má před sebou kvalitního otce svého budoucího potomstva.

Chameleoni mění barvu i z dalších důvodů. Pokud se potřebují rychle ohřát, ztmavnou, protože tak lépe absorbují sluneční záření. V noci, když spí, naopak zblednou. Barva také prozrazuje jejich zdravotní stav - jsou-li zesláblí či nemocní, vyblednou a zešednou, zatímco zdravý silný chameleon svými barvami doslova září.

Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj

Odebírat podcast

Související