240 kilometrů po hřebeni Orlických hor, noční jízda a bivak na sněhu. To vše je Šediváčkův long

25. leden 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 21. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long

To vše podstoupí v následujících 4 dnech musheři a jejich smečky při Šediváčkově longu. Nejtěžší závod psích spřežení ve střední Evropě startuje dnes dopoledne z Deštného v Orlických horách - to už včera přípravy na závod psích spřežení zcela ovládly.

Organizátoři Šediváčkova longu vyjíždějí na trať, aby vyznařili trasu první etapy. Stojí tu také ředitel závodu Pavel Kučera. Stačí se rozhlédnout a takové podmínky asi Šediváčkův long už dlouho nepamatuje.

„Tři roky po sobě jsme vlastně ani nedojeli celé etapy. Letos se nám to snad podaří," věří Pavel Kučera.

Musíme také zmínit, že součástí závodu jsou i takové speciality jako třeba noční jízda
„A potom v pátek se odjíždí na bivak. Etapa dlouhá 77 kilometrů, takže na bivak budou závodníci také už dojíždět potmě. Tedy spát se bude v záhrabu. Psi i někteří musheři. Než aby si postavili stan, tak budou raději spát v záhrabu," říká Pavel Kučera.

Čtěte také

Václav Zetek, který přijel z Petrohradu z Ústeckého kraje, právě maže skluznice lyží svých saní
„Říká se tomu sanice. Jsou to vlastně běžky, které se používají na dálkové běhy i když jsou trošku vyztuženější. Musí se navoskovat, nažehlit, vyhladit. Aby to jelo. Protože když třeba na 20 kilometrovém závodě nenavoskujete, nebo špatně navoskujete, tak to udělá i 5 minut," vysvětluje Václav Zetek.

21. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long

A představuje nám svoji smečku
„Jsou to alaskáni. Startuji tady s 10 psy. Tohle je můj lídr. Jmenuje se Igy, má předky z Norska. A je to jeden z nejlepších psů, dalo by se říct v celé republice. Je poslušný, dobře zatáčí a udává tempo celé smečce. Je to prostě výbornej pes," říká Václav Zetek.

21. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long

Psy čeká 240 kilometrů. Těší se na to?
„Jsou na to připraveni. A znají to tady, takže vědí do čeho jdou. A rozhodně se na to těší," dodává Václav Zetek.

Celkem vyrazí na trať Šediváčkova longu 75 musherů z 9 zemí.

21. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long skončí v sobotu 28. ledna.

Spustit audio