Vánoční procházka s pastorelami z krkonošských kostelíků. Skladby hrané na nejvzácnější varhany

24. prosinec 2020 09:45

Teď se budeme na Štědrý den věnovat skladbě, která je s Vánoci neodmyslitelně spjatá - pastorele. Známá je nejen Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Česká hudba je v tomto směru velmi bohatá a výjimečná.

Pro putování za varhanami krkonošských kostelíků měl tedy mistr varhanní hry Radek Hanuš z čeho vybírat. Jeho zajímavý dárek dostali po internetu milovníci vánoční hudby a ve vrchlabském klášterním kostele čekal i na reportérku Elišku Pilařovou.

Čtěte také

Hej mistře, vstaň bystře! Mistr varhanní hry Radek Hanuš vybral pro letošní Vánoce a poslal na internetový portál YouTube ty nejkrásnější pastorely hrané možná na nejstarší a nejvzácnější varhany, jaké v Krkonoších máme.

„Zaprvé jsme chtěli udělat radost lidem, protože doba je taková zvláštní. Říkal jsem si, že bych lidi chtěl trochu pohladit. A když jsem si uvědomil jaké unikátní nástroje a v jakých krásných a významných místech tady u nás v Krkonoších máme, tak jsem se rozhodl, že nahraji varhanní pastorely právě na tyto nástroje. A vznikly tyto nahrávky."

Které varhany uslyšíme?

„Začínáme tady ve Vrchlabí pozitivem z počátku 18. století. Přesuneme se do evangelického kostela v Křížlicích, sejdeme do údolí do Poniklé, dále do Horní Branné, kde v kostele svatého Mikuláše stojí přenádherné varhany Ambrože Augustina Tauchmana, zástupce jedné z nejstarších varhanářských škol na území Čech."

Čtěte také

„Potom se přesuneme do nedaleké Mříčné do kostela svaté Kateřiny. Naše pouť pokračuje do Pasek nad Jizerou na kůr v kostele svatého Václava. A celá varhanní procházka po vánočním muzicírování končí v kostele v Rokytnici nad Jizerou."

Každý z nástrojů je jiný a autentický. To znamená, že ke každému vybral Radek Hanuš skladbu, které se k němu nejlépe hodí?
„K jednotlivým nástrojům jsem se snažil přiřadit skladbu, která tam bude dobře znít. Pro pozitiv, u kterého momentálně stojíme, jsem vybral právě hodící se skladbičky. A monumentálnější skladby se potom hodí spíše do Horní Branné. Nebo fuga Narodil se Kristus Pán od Ferdinanda Norberta Segera zní v Rokytnici nad Jizerou, kde je větší nástroj."

A jaké je tedy poslání pro štědrovečerní čas?

„Potěšit lidi. Protože letos se možná do kostelíků podívají maximálně klíčovou dírkou. Nástroje a krásná česká pastorelová hudba jim bude možná chybět. Tak bych si moc přál, aby jim tato nahrávka udělala radost právě na Štědrý den," dodává Radek Hanuš.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související