Václav Souček: Zadarmo

Musel by k tomu přistoupit někdo s mečem plamenným, aby problém obědů pro školáky vyřešil, a beztak by se někde utnul.

„Všem zdarma“ je princip klášterně ctnostný, ale bolestně se sráží s realitou. Co se sedmáky s nejmodernějšími mobily v kapse, kteří nad rajskou s kolínky ohrnou nos? Ještě si někdo připomene lžíci v holínce a vlastnoručně vycpaný slamník na chmelové brigádě? Kuchařky vařily podle tehdejších norem a nohatí, věčně hladoví puberťáci dovedli ocenit dvanáct a více knedlíků, jakož i krajíce chleba se sádlem a cibulí.

Žijeme jinou dobu, ale sociální nůžky se rozevírají ještě citelněji. Takže potřebným obědy ano, a nepotřebným po velmi zralé úvaze. Školu od školy, dům od domu, a třikrát měřit, než řízneme. A také bedlivě hlídat, aby systém obědů pro školáky neobrostl nákladným úřednickým křovím podle zákonů profesora Parkinsona. Šeredit s jídlem se nesluší stejně, jako nechat děti hladem.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.