Václav Souček: Okolo jedné zprávy

Jako by s tou zprávou stál a padal osud jedné země uprostřed Evropy. Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům do ní dorazila, ale má-li se stát součástí trestního řízení v kauze „Čapí hnízdo“, měla být zpřístupněna pouze vyšetřujícím orgánům Policie ČR. 

Jak vyšlo vzápětí najevo, dostala se i před zraky jiných čtenářů, a ti zpřístupnili veřejnosti svůj názor. Proběhl tedy obvyklý přenos informací, které si můžete zkusit ověřit z několika zdrojů, vyjma toho původního. Při čemž nelze vyloučit, že prověřované okolnosti dotace hodné utajení podle zprávy OLAF se ve skutečnosti staly jinak; neboť zprávou dotčený příjemce padesátimilionové dotace neprodleně podal na způsoby prověřování stížnost k úřadu evropského ombudsmana, a žalobu k soudnímu dvoru Evropské unie.

V průběhu minulého týdne oznámilo ministerstvo financí, že intenzivně pracuje na analýzách, zda a komu je oprávněno zprávu zpřístupnit. Uspěl mandátový a imunitní výbor PS, jehož členové budou znovu hlasovat o vydání premiéra a jeho pravé ruky k trestnímu stíhání. Oba dotčení mají být seznámeni s českým překladem zprávy OLAF až ve čtvrtek 11. ledna, dnes máme úterý.

Zůstává kulantní otázka: stal se policejní spis součástí zprávy evropského orgánu, nebo bude zpráva orgánu součástí policejního spisu?

03256870.jpeg
autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.