Václav Souček: Na zelenou za zelenou energií

Informace, opakovaná titulkem na televizní obrazovce, praví, že podle průzkumu by 17 procent obyvatel ČR bylo ochotno si na zelenou energii připlatit.

Což nutně vede k zamyšlení; kdo zadal a financuje onen průzkum, a jakým způsobem a na jakém vzorku obyvatelstva byl průzkum prováděn? Další pochyby se řadí téměř do průvodu: že by se ochotní rekrutovali z řad těch, kteří díky včasným informacím investovali finance do závratně efektivních solárních polí?

Čtěte také

Kde se potom ony včasné informace zrodily a jakými cestami byly dostupné? Jak se asi k podobné ochotě sedmnácti procent obyvatel staví zbývajících 83 procent?

Princip rozevřených nůžek a ustavičně dělené společnosti je dostatečně známý, aby průměrnému občánkovi naběhla žíla na spánku, nebo při představě dalšího připlácení rovnou zezelenal jako zmíněná energie.

Zmíněná informace o ochotných 17 procentech obnáší jeden nepochybný účinek - dosahuje většinového, a poměrně prudkého hnutí mysli.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.