Václav Souček: Na horší časy

Něco na poli, něco v bance, něco ve slamníku, říkávalo se prý za časů našich babiček. Nejenom za pradávna; když přistály v Praze první ruské tanky, vybrala panímáma hrníčky a piksly z kredence a ruče nakoupila v koloniálu mouku a cukr. Na víc nebylo. Nebyl to panický strach, nýbrž zkušenost z doby obsazení Hitlerem. 

Je prozíravé odkládat si na horší časy, ale musíte mít z čeho odkládat. Knoflíky hlasitosti otáčené doprava upozorňují P.T. veřejnost, že překotný růst ekonomiky zvolnil, a nabírá dech ke zpětnému chodu, tedy, že líp už bylo. Aby bylo aspoň dobře, je třeba skončit s marnotratným rozdáváním současné menšinové vlády. Současná menšinová odpovídá protiofenzivou ryze pravicových programových prvků a opatření, čímž vyráží námitkám klacek z ruky.

Lid v podhradí, vědom si historických sousledností a úsloví svých předků, zatím pozoruje cvrkot s jedním okem na hrnečcích v kredenci.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.