Nový Bydžov řeší problémy s odpadky. Radnice chce některá místa nasvítit a opatřit kamerami

23. červenec 2019 09:05

Město Nový Bydžov změnilo od letoška způsob evidence popelnic a plateb za svoz odpadu. Doposud platil každý trvale přihlášený bydlící, nově musí mít každá popelnice čárový kód. Jasně definuje komu popelnice patří a jestli je za ni zaplaceno. To ale přináší i problémy. 

Podle ředitele Technických služeb Jana Kubánka řada lidí uplatňuje jiné řešení likvidace odpadu.
„Jsou tady podnikavci, kteří místo aby zaplatili, tak to raději vezmou a buď to nacpou sousedovi do popelnice, nebo to roznášejí po městě a cpou to do odpadkových košů. Ženy, které mají na starosti úklid po městě, potom nejsou ani schopny ten odpadkový koš zvednout a vysypat ho."

Odpadky se množí i u nádob na tříděný odpad

Dvě místa s kontejnery na tříděný odpad muselo město už dokonce kvůli velkému množství odpadků v okolí zrušit, říká starosta Pavel Louda za ODS.
„Pravidelně přes víkend nebo dvakrát do týdne to vypadalo jako veřejná skládka."

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto)

Nepomohly ani fotopasti nebo kamery, nepomohlo hlídání městskou policií - lidé, kteří nemají zaplacenou popelnici - a podle starosty i někteří podnikatelé - vyhazují odpadky na taková místa hlavně v noci, kdy kamery nebo fotopasti nemají dostatečně kvalitní záznam.

Město se nechce vzdát bez boje a připravuje další postup

„Dalším krokem je, že musíme ona místa pro tříděný odpad reinstalovat tam, kde bude možné udělat ohrádku a výrazné přesvětlení, něco jako je u přechodů přes silnici. A nainstalovat tam kameru, která bude toto místo nonstop 24 hodin snímat," vysvětluje Pavel Louda.

Nový Bydžov se chce pokusit ještě víc motivovat lidi k třídění odpadků. Jaký bude nový systém?

Třídění odpadu, odpadky, plast, papír

Radnice v Novém Bydžově chce motivovat lidi k ještě lepšímu třídění odpadků. Už od roku 2011 město nabízí za odevzdaný tříděný odpad slevy na poplatcích za popelnice, jenže to mělo efekt jen částečný. Město si od zavedení nového systému slibuje nejen větší množství odevzdaných vytříděných surovin, ale především méně odpadu, který se bude muset vozit na skládky. 

To bude městskou pokladnu zase něco stát, na druhou stranu v Novém Bydžově chtějí provinilce důsledně finančně trestat.

„50 tisíc je horní hranice pokuty. Netvrdím, že každý hned při prvním odchytu dostane hned plnou pokutu. Ale pokuta tam být musí a bude se s ní nakládat podle velikosti odpadu a četnosti těch přečinů," říká starosta Pavel Louda s tím, že když bude pokuta stejná nebo vyšší, než roční poplatek za popelnici, může to být pro lidi i motivační.

Už v těchto dnech vede radnice s podobnými provinilci několik přestupkových řízení, práce Technickým službám ale zatím viditelně neubývá.

Barevné rozlišení kontejnerů na tříděný odpad / recyklace

Podle ředitele Jan Kubánka musely na úklid města přijmout i brigádníky, kteří mají plné ruce práce. A tak mají Technické služby připravené řešení.

V Novém Bydžově si někteří obyvatelé stěžují na údajný opakující se nepořádek na veřejnosti

Nedopalků jsou v okolí každé autobusové zastávky stovky

Někteří obyvatelé Nového Bydžova jsou přesvědčeni, že místní Technické služby nepracují tak, jak by pracovat měly a po městě se válí odpadky - kritika se například objevila i v městském Zpravodaji. Ředitel Technických služeb se ale brání - všechno je prý jinak a když už se někde něco objeví, obvykle to není vinou špatného úklidu.

„Kdo nebude mít označenu popelnici buď oním čárovým kódem z města nebo samolepkou technických služeb, tak ji sice vysypeme, ale okamžitě pojede druhé auto, které takovou popelnici naloží a odveze. Dnes to děláme, tak, že neoznačené popelnice necháváme stát, aby si občan uvědomil, že něco není v pořádku a ještě si dokázal popelnici dooznačit," doplňuje Jan Kubánek.

Neoznačené popelnice začnou Technické služby z ulic odvážet 1. srpna.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související