Děti z prvních stupňů základních škol čeká návrat do škol. Budou se ale muset dvakrát týdně testovat

7. duben 2021 09:19

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do lavic vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, třídy se budou střídat po týdnech. Žáci se budou ve školách testovat dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek antigenními testy. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou muset používat roušky.

Čtěte také

Základní školy řeší testování části žáků, kteří by se měli vrátit v pondělí 12. dubna do lavic. Hledají prostory, kde se bude testovat, kdo na vše bude dohlížet, jak předejít shlukování dětí. Už se také ozývají rodiče, kteří si nepřejí, aby jejich potomci testy absolvovali.

„Máme dostat 275 testů. V první etapě nám má přijít 32 dětí a v druhé etapě 30. A má se testovat dvakrát týdně," vypočítává ředitelka MŠ a ZŠ Pecka Věra Pavlová.

A dodává, že první testování zřejmě hlavně pro nejmenší děti jednoduché nebude.
„Nebude to snadné, ale musíme se tomu prostě podřídit a přizpůsobit."

Podobně mluví i ředitel ZŠ náměstí Míru ve Vrchlabí Petr Jindřich.
„U těch dětí to bude složitější. Myslím si, že to první testování ukáže, čeho se vyvarovat nebo jakým způsobem k tomu přistoupit."

Testování žáků na covid-19, testy Lepu Medical

Vedení škol vytipovává a hledá vhodná místa, kde se budou žáci a zaměstnanci školy dvakrát týdně testovat.
„Pro vychovatelky máme vyčleněnu místnost, pro kuchařky další, také pro pedagogy i nepedagogy. Takže to snad organizačně dobře zvládneme."

Na Pecce se budou všechny děti a zaměstnanci školy a školky testovat v tělocvičně.

Čtěte také

„Jedněmi dveřmi budou přicházet a druhými dveřmi potom odcházet. Kdyby byl někdo pozitivní, tak zase bude odcházet ještě dalšími, třetími dveřmi. Upravíme to tak, aby prostě nebyli lidé v kontaktu," vysvětluje Věra Pavlová.

Už se prý ovšem ozývají někteří rodiče, kteří s testováním dětí nesouhlasí.
„Co se týče školy, tak ne. Ale mají nastoupit i předškoláci a tam už s tím někteří rodiče mají problém. Říkají, že dítě nenechají testovat, že si ho raději nechají doma."

„Někteří měli také problém s tím, jestli dítě má nosit roušku nebo ne. Myslím, že je to v zájmu i samotných rodičů. A pokud takoví jednotlivci budou, protože vždy se někdo vyskytne, tak to individuálně vyřešíme," dodává ředitel vrchlabské základní školy Petr Jindřich.

Podle nařízení vlády, pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat přesnější PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy PCR podstoupit jeho spolužáci.

Spustit audio

Související